A diszkalkulia gyanúja esetén vagy a diszkalkuliával diagnosztizált személy számára a környezete meghatározó hatással bír élete során. Ez nem új keletű tudás, ráadásul diszkalkulia hiányában is hasonló a helyzet. Gondoljunk bele, hogyan hat ránk felnőtt fejjel szüleink egy- egy mondata. Sok esetben az adott mondatok gyermek szerepben tartanak átmenetileg vagy akár a személyiségünket meghatározva huzamosabb ideig. A sok kritika, és elvárás kiépíti a személyben a megfelelési vágyat vagy kényszert, amely végigkíséri életén. Többen felnőtt korukban felismerve a negatívmegtapadásokat önállóan vagy külső segítséggel fejlesztik személyiségüket.
A diszkalkulia esetén hatványozottan jelentkezik a környezet hatása. Környezetnek tekinthető minden személy, aki körülveszi a diszkalkuliás embert. Környezete lehet a családtagoktól kezdve a szomszéd vagy a boltos. A környezet jelentős hatással bír a személy mindennapjainak érzelmi feldolgozásában, a megküzdési stratégiáinak kialakításában.
A család, mint környezet, kiemelkedő jelentőségű!
A család képes a diszkalkuliás személy támogatni a pozitív személyiségjegyek megerősítésében, új viselkedésformák felvételében. Erre példa Imola tapasztalati szakértő javaslata a vele készült riport végén.
Hogyan nyújthat a család támogató hátteret?
Mindig a legegyszerűbb módszerekkel, amik evidensek, viszont a megvalósításuk a midnennapok rohanásában néha elvesznek.
1) Figyeljen a gyermekére értő figyelemmel, nyitottan. Akarja megérteni gyermeke felvetését.
2) Kerülje a megalázást, a negatív minősítést! Épp elég kudarccal szembesül gyermeke a számolást igénylő helyzetekben.
3) A tanácsok helyett segítse gyermekét az önálló döntéshozásban! Ne mondja meg, hogy mi a megoldás, mert az az ön megoldása. Tanítsa meg a gyermekének a helyzetek több szempontú elemzését, mérlegelését. Kísérje végig a gyermeke több döntéshozását!
4) A gyermeke problémáira közösen keressenek megoldásokat. Teszteljék, beszéljék át, hogy milyen eredményt ért el a megoldással a gyermek.
5) Alakítsanak ki pár biztonságos eljárást!
6) Tanítsa meg a gyermekét a stresszoldásra! Nem kell, hogy ön ismerje a stresszoldást. Utánaolvashat könyvekben, nézhet videókat, vagy kérheti szakember tanácsát.
Stresszoldási ötletek: relaxációs gyakorlatok, sportolás, reggel a feladatok végiggondolása, este a nap átgondolása, érzelmi kapcsolások gyakorlása.
Hogyan támogathatja a család a fejlődést?
0) Gyanú esetén kezdeményezzen mihamarabb szakértői vizsgálatot, hogy megfelelő körülményeket teremthessen a fejlődéshez.
1) A számolást igénylő helyzetek megteremtésével biztonságos környezetben, segítő módszerek alkalmazásával.
2) A fejlesztést végző szakember otthonra adott feladatainak rendszeres elvégzésével. A sok kicsi valóban sokra megy! A mindennapos rövid idejű gyakorlás hatékonyabb, mint a néha végzett hosszú feladatok. Érdemes rutinként beépíteni a mindennapokba a feladatokat.
3) A feladatokat lépésről lépésre nehezíteni sikerélmény biztosításával. Érdemes szakembertől tanácsot kérni.
4) Felnőtteknél közös stratégia kialakítása számolási helyzetekre.
5) Egy digitális óra ajándékba, hogy néhány teherrel kevesebb legyen!