A jelen törvény alapján a blog áttekintést ad a diszkalkuliát érintő jelentősebb pontokról: fogalomrendszerben történő elhelyezkedés, diagnosztikus eljárás, útiköltség térítése, oktatási intézmény választásának feltétele, ellátási formák.
Mikortól várható a nemzeti köznevelésről szóló törvény hatályba lépése?
A törvény 95. § alapján ez a törvény – a (2)–(5) bekezdésben foglalt kivételekkel – 2012. szeptember 1-jén lép hatályba, több más része 2013. január 1-től. Az elkövetkezendő időben további jogszabályok elkészítése várható a felkészülés támogatására, hisz a törvény több kérdésben nem hozott végső döntést, csak a kereteket adta meg.
A diszkalkulia milyen fogalomkörben jelenik meg?
Tanulási nehézséggel küzdő vagy fejlődési zavarral küzdő
2. pont 4. § 2. bekezdése alapján A beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló: az a különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló, aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján az életkorához viszonyítottan jelentősen alulteljesít, társas kapcsolati problémákkal, tanulási, magatartásszabályozási hiányosságokkal küzd, közösségbe való beilleszkedése, továbbá személyiségfejlődése nehezített vagy sajátos tendenciákat mutat, de nem minősül sajátos nevelési igényűnek.
12. bekezdés alapján kiemelt figyelmet igénylő gyermek, tanuló: a) különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló: ab) beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermek, tanuló
23. bekezdés alapján sajátos nevelési igényű gyermek, tanuló: az a különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló, aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján mozgásszervi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd.
Ki diagnosztizálhatja a diszkalkulia jelenlétét?
A törvény nem változtat a pedagógiai szakszolgálatok kompetenciáján, így továbbra is ők végzik a vizsgálatot, és az ő szakértői véleményük alapján történik az intézményi elhelyezés és fejlesztés. Változás, hogy a szakszolgálatnak biztosítania kell az állapot megléte végéig a rendszeres kontrollvizsgálatot. Továbbá módosul, hogy a fejlesztést kiveszi a nevelési tanácsadók köréből, és azt is a pedagógiai szakszolgálatok tevékenységi körébe utalja.
16. A pedagógiai szakszolgálatok 18. § (2) Pedagógiai szakszolgálat c) a tanulási képességet vizsgáló szakértői és rehabilitációs tevékenység, továbbá az országos szakértői és rehabilitációs tevékenység, d) a nevelési tanácsadás, e) a logopédiai ellátás.
Ki téríti meg a szakértői vizsgálaton való részvétel utazási költségét?
28. fejezet 47. § 6. bekezdése alapján A szakértői vizsgálaton való részvétel érdekében szükséges utazás költségeit a társadalombiztosítás a szülőnek megtéríti.
Ki választja ki az oktatási intézményt a diszkalkuliás gyermek számára?
A szülő választhatja ki a gyermeke érdeke alapján a szakértői vélemény figyelembe vételével az oktatási intézmény. A szakértői bizottság csak olyan intézményre tehet javaslatot, amely befogadóképes mind a speciális igények biztosítása, mind férőhely tekintetében.
28. fejezet A sajátos nevelési igényű és beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermekek, tanulók nevelése, oktatása 47. § 2. bekezdése alapján A szülő választja ki a sajátos nevelési igényű tanuló számára megfelelő ellátást nyújtó nevelési-oktatási intézményt az illetékes szakértői bizottság szakértői véleménye alapján, a szülő és a gyermek igényeinek és lehetőségeinek figyelembevételével.
Mi történik, ha a diszkalkuliás gyermek szülője nem tesz eleget kötelezettségének?
28. fejezet 47. § 6. bekezdése alapján A gyermek, tanuló érdekében a kormányhivatal kötelezheti a szülőt, hogy gyermekével jelenjen meg szakértői vizsgálaton, továbbá a szakértői vélemény alapján gyermekét a megfelelő nevelési-oktatási intézménybe írassa be. Ha a szülő a kormányhivatal felhívása ellenére kötelezettségének ismételten nem tesz eleget, a kormányhivatal a gyermek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes gyermekjóléti szolgálatot értesíti.
Milyen ellátásban részesülhet a diszkalkuliás gyermek a közoktatás területén?
A 22. fejezet A tanítási év rendje, a tanítási, képzési idő, az egyéb foglalkozások 27 § 5. bekezdése értelmében Az általános iskola, a középfokú iskola köteles megszervezni a tanuló heti kötelező óraszáma és az osztályok engedélyezett heti időkeret különbözete terhére a tehetség kibontakoztatására, a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatására, a beilleszkedési, tanulási nehézség, magatartási rendellenességgel diagnosztizált tanulók számára, továbbá az első–negyedik évfolyamra járó tanulók eredményes felkészítésére szolgáló, differenciált fejlesztést biztosító egy–három fős foglalkozásokat. Tehetséggondozásra és felzárkóztatásra osztályonként legalább további heti egy-egy óra biztosított az osztályok 6. mellékletben meghatározott időkerete felett
28. fejezet A sajátos nevelési igényű és beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő gyermekek, tanulók nevelése, oktatása 47. § 10. bekezdés alapján A sajátos nevelési igényű gyermek, tanuló neveléséhez, oktatásához szükséges speciális-szakképzettséggel rendelkező szakember utazó gyógypedagógusi hálózat útján is biztosítható. Az utazó gyógypedagógusi hálózat megszervezése és működtetése a kormányhivatal feladata.